Ako vybrať trávnik do sucha?
Na suchých stanovištiach alebo v záhradách bez možnosti pravidelnej závlahy trávniky v posledných rokoch pravidelne trpia najmä v letných mesiacoch usychaním.
Ako vybrať vhodné trávne osivo tak, aby trávnik aj v takto náročných podmienkach dobre prosperoval?
Zásadné je zloženie samotného osiva. Trávne zmesi s vyšším podielom mätonohu (Lolium perenne, Lolium multiflorum), sú všeobecne najnáročnejšie na vodu, pretože práve tento obľúbený trávny druh zvláda letné vysoké teploty v trávniku najhoršie.
Oveľa lepšie si vedú kostravy. V našich podmienkach je rozšírená predovšetkým domáca kostrava červená (Festuca rubra), ktorá však nezvláda záťaž. Jej využitie je tak obmedzené skôr na stanovište s nižšou intenzitou pohybu.
Trávna zmes do sucha s kostravou červenou: Sombra - Okrasná zmes do sucha a tieňu
Vhodným riešením potom môžu byť nepôvodné druhy. Najmä kostrava trsteníkovitá (Festuca arundinacea), ktorá je veľmi odolná suchu, zostáva zelená aj v letných mesiacoch, ale zároveň veľmi dobre zvláda záťaž. Alternatívou môže byť aj teplomilný Cynodon dactylon, ktorý zvláda prezimovať v nižších oblastiach a na naše územie sa postupne so zmenou klímy šíri z balkánu. Tento trávny druh je jedným z najrozšírenejších v subtrópoch a dostupný je aj u nás. Nepôvodné trávne druhy však nie sú vhodné do voľnej krajiny.
Trávna zmes s kostravou trsteníkovitou: Rústico - Záťažová tráva do sucha
Trávna zmes s Cynodon dactylon: Costa - Rekreačná tráva do extra suchých podmienok
A ako postupovať pri už zapojenom trávniku? Pomôcť môže topdressing organickým hydrosorbentom, ktorý pomáha zadržiavať vlhkosť v koreňovej zóne, čím prispieva k dobrej prosperite trávnika, ktorý má len občasnú závlahu. Tá by mala byť výdatná tak, aby došlo k zvlhčeniu celej koreňovej vrstvy. Pokiaľ je vlhkosť iba na povrchu pôdy, trávniku to bohužiaľ nepomôže. Topdressing robíme po aerifikácii.
Vhodná je aj aplikácia trávnikových biostimulantov s obsahom mykorhízy. Tá zabezpečuje vyššie prekorenenie a s tým spojenú odolnosť voči suchu.