Ako zmeniť trávnik na kvetnatú lúku?
V niektorých situáciách je výhodnejšie pestovať miesto trávnika druhovo pestrú kvetnatú lúku. Za predpokladu, že sa jedná o plochu, po ktorej nebudeme chodiť, ale mala by slúžiť estetickým účelom, tak nemusíme trávnik odstraňovať, ale krok za krokom ho premeniť na atraktívny kvitnúci záhon. Podporíme tak hmyz od motýľov až po včely a celkovú biodiverzitu ako takú. Navyše si ušetríme starosti s pravidelným kosením, hnojením a závlahou.
Ako zmeniť trávnik na kvetinový záhon?
- Trávnik, do ktorého chceme dosievať kvety a meniť ho na lúku, by nemal byť pred samotnou zmenou hnojený. Živiny v pôde podporujú pôvodný trávnik v jeho dominancii voči novým druhom a zároveň môžu potlačiť niektoré byliny, ktoré sú citlivé na vyšší podiel živín v pôde.
- Pôvodný trávnik, ktorý nie je podporený hnojivom, na jar pokosíme na nízku výšku tak, aby sa doň dalo dobre dosievať. Pokosenú hmotu nenechávame na pozemku, ale odstránime.
- Následne trávnik prerežeme vertikutátorom. Na väčších plochách môže dobre pomôcť využitie lúčnych brán. Cieľom je rozrušiť trávnu mačinu tak, aby vznikol priestor na uchytenie dvojklíčnolistových druhov. Prípadnú starinu vyhrabeme.
- Potom prejdeme k samotnému dosevu. Vyberáme osivá, ktoré sú pre dosev do trávnika vhodné a obsahujú druhy, ktoré sú schopné sa v pôvodnom poraste uchytiť (ďatelinoviny, margarétka, rebríček...). Pracujeme s vyšším výsevkom od 15 g/m2. Ponuka kvitnúcich osív pre dosev trávnika
- Úspešnosť dosevu je samozrejme závislá od zloženia pôvodného trávnika. Dosev do kostravy trsteníkovitej je nevhodný, v prípade iných dominantných druhov (mätonoh trváci) môže byť úspešnosť nižšia. Naopak pri dosevu do lipnice lúčnej a kostravy červenej, sa kvety presadia veľmi dobre.
- Porast po doseve nehnojíme, kosíme v režime lúky na prelome mája a júna a následne v septembri. Pokosenú hmotu nenechávame na pozemku, ale odstraňujeme, aby nedošlo k vyležaniu. (Návod na založenie a starostlivosť o kvetnatú lúku)
- Vhodnými termínmi pre dosev sú jar a jeseň.