Základný prehľad trávnikových hnojív

Ako vybrať trávnikové hnojivo pre konkrétnu časť roka podľa obsahu živín a s ohľadom na priaznivú cenu? Najskôr sa musíme zoznámiť so základnými živinami a ich vplyvom na trávnik.

Vplyv živín NPK na trávnik

Dusík (N) - Podporuje rychlý růst trávníku a tvorbu nadzemní hmoty.
Fosfor (P) - Podpora tvorby kořenového systému trav.
Draslík (K) - Tvorba silných pletiv, tedy podpora odolnosti vůči stresovým faktorům (mráz, sucho, choroby...)

Medzi ďalšie žiaduce živiny, ktoré sa podieľajú na správnom metabolizme či tvorbe chlorofylu, patria napr. horčík, železo, bór, mangán či zinok. Tieto stopové prvky môžeme dopĺňať ako nadstavbu základného hnojenia NPK, ktoré je kľúčové.

Delenie trávnikových hnojív podľa ročného obdobia

Jar - Naštartovanie rastu, prebudenie trávnika. Používame hnojivá s vysokým podielom dusíka. Jarné hnojivá

Leto - Tzv. sezónne trávnikové hnojivá môžeme používať celoročne. Disponujú vyváženým pomerom dusíka a draslíka. Sú vhodné aj na zakladanie nových trávnikov. Letné hnijová

Jeseň - Pred nástupom zimy uprednostňujeme hnojivá s vysokým podielom draslíka. Tak trávnik dobre posilníme na náročné stresujúce obdobie. Rovnaký typ hnojív môžeme používať aj v predjarí pre maximálnu podporu vitality. Jesenné hnojivá

Delenie trávnikových hnojív podľa obsiahnutých zložiek

Minerálne trávnikové hnojivá - Obsahujú živiny v anorganickej minerálnej forme. Najbežnejší typ hnojív.

Organominerálne hnojivá - Obsahujú anorganickú aj organickú zložku. Organická zložka obsahuje menej živín, má ale dlhšie pôsobenie a podporuje aj pôdne mikroorganizmy, úrodnosť a priaznivo prispieva celkovej vitalite. Ponuka organominerálných hnojív

Organické hnojivá - Hnojivá bez minerálnej zložky majú tak nízky podiel živín NPK a pomalé pôsobenie, že sa u intenzívnych trávnikov nepoužívajú.

Delenie trávnikových hnojív podľa doby pôsobenia

Rýchlo rozpustné trávnikové hnojivá - Majú rýchle uvoľňovanie NPK, teda iba krátkodobú účinnosť. Sú menej šetrné k životnému prostrediu a menej efektívne, pretože živiny nevyužité trávnikom pokračujú ďalej do životného prostredia. Môžeme ich používať až 1x mesačne; dávame pozor na prehnojenie a spálenie trávnika, pretože dochádza k uvoľneniu vysokého množstva živín v jeden moment. Dávka štandardne do 30 g/m2.

Dlhodobé trávnikové hnojivá - Živiny uvoľňujú pozvoľne. Preto klesá riziko prehnojenia a rastie efektivita hnojiva, pretože rastliny využijú všetky živiny. Tieto hnojivá sú drahšie, ich efekt je však vyšší a účinok dlhší (2-3 mesiace).

Hnojivá so stabilizátorom dusíka - Jedná sa o trávnikové hnojivá s pozvoľným uvoľňovaním dusíka (inhibítor nitrifikácie). Zvyšok živín je v klasickej rýchlej forme. Tieto trávnikové hnojivá ponúkajú vyššiu účinnosť oproti rýchlorozpustným hnojivám, zároveň sú cenovo priaznivejšie, než hnojivá dlhodobé. - Trávniková hnojivá so stabilizátorom NovaTec

Hnojenie luxusných trávnikov

 

golfové greeny a parterové trávniky

Výživa a hnojenie reprezenttívnych trávnikov, ako sú parterové trávniky alebo intenzívne zaťažované greeny golfových ihrísk, sa vyznačuje, okrem zvýšených dávok živín a špecifických požiadaviek na pomer živín v trávnom hnojive, predovšetkým granuláciou, ktorá má byť čo najjemnejšia, aby sa jednotlivé zrnká hnojív v trávniku čo najrýchlejšie vytratila. Trávniková hnojivá s mikrogranuláciou ProTurf

Hnojenie odpalísk, okrasných záhrad a futbalových ihrísk

Výška kosenia sa u týchto typov trávnikov pohybuje medzi 10-20 mm a tomu zodpovedá požiadavka na granuláciu hnojiva, ktorá môže byť o niečo hrubšia, než majú hnojivá určené na greeny, ale požiadavka na dlhodobejšie využitie dusíka rastlinami, na vyrovnaný pomer živín a vyššie dávky živín na zaťažované plochy, zostáva. Trávne hnojivá rady Floranid obsahujúce dusíkatú zložku Isodur a obaľované hnojivá ako je rad Basatop a rad Sportica ponúkajú dostatočnú škálu pomerov živín, dlhodobého účinku a granulácie, čím plne pokrývajú nároky na hnojenie odpalísk, okrasných záhrad a športových ihrísk.

Hnojenie golfových dráh, futbalových ihrísk a trávnatých plôch verejnej zelene

Futbalové ihriská vyžadujú dostatočný prísun dusíka na úrovni 200 – 300 kg/ha ročne, na to 50 kg/ha P2O5 a 150 – 200 kg/ha K2O a cca 30 – 40 kg/ha MgO. Pri použití výhradne konvenčných hnojív, je spravidla nutné vzhľadom na vyššie straty N celkovú dávku hnojív zvýšiť. Rozšírenou chybou je prehnojovanie fosforom častým používaním pre trávnik nevhodných typov NPK hnojív (napr. 15-15-15 alebo 12-12-12), ktoré vedie k rozširovaniu burinných druhov zo semien (lipnica ročná, ďatelina plazivá a ďalšie dvojklíčnolistové buriny) a súčasne blokuje. Obvykle je naopak podceňovaný prísun draslíka, ktorého by mal ročne trávnik „dostať“ minimálne dvakrát viac ako fosforu. Dôležitý je však vždy výsledok agrochemického rozboru pôdy. 

Profi trávnikové hnojivá s organickým jádrom TourTurf pre optimálný rast a zdravie trávnika

Golfové dráhy (fairways) sú v praxi hnojené pomerne rozdielne s ohľadom na nároky kladené na ich vzhľad, pôdne a porastové zloženie aj ekonomické možnosti golfových klubov.

Ročná potreba čistých živín pre základné kategórie trávnikov (g/m2)

Typ trávnika

Dusík (N)

Fosfor (P2O5)

Draslík (K2O)

Horčík (MgO)

Okrasný trávnik

10-25

3-5

10-15

1-2

Rekreačný- nízka záťaž

                 - vysoká záťaž

5-15

10-15

2-3

3-5

8-12

10-15

1-2

2-3

Sportovný - názka záťaž

                 - vysoká zaťaž

15-25

20-35

5-10

10-15

15-20

20-25

2-3

3-5

Krajinný trávnik

0-10

0-5

0-10

0-1

 

Zásadným kritériom výberu vhodného hnojiva pre trávnik pestovaný v živinami vyváženom vegetačnom substráte je pomer živín N:P:K, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí:

      1    :    0,2-0,4  :  0,5-0,8   :   0,1-0,2

     N    :    P2O5        :    K2O      :    MgO