Zatrávňovacia dlažba. Ako na jej ozelenenie?

Trávnaté parkovacie státia, či iné spevnené plochy, sú stále bežnejšou súčasťou sídiel, kde napomáhajú k lepšiemu hospodáreniu so zrážkami a zmierňujú ohrievanie urbanizovaného prostredia počas letných mesiacov, kedy môžu zároveň pozitívne ovplyvňovať atmosférickú vlhkosť. To znie všetko výborne; je ale nevyhnutné, aby využitím týchto prvkov nebola negatívne ovplyvnená funkcia plochy a aby prvok skutočne fungoval.


Dlaždice určené na zatrávnenie, rovnako ako zatrávnené škáry dlažby alebo spevnené cesty na rôzny spôsob predstavujú pre trávniky extrémne stanovište. Ponúkajú výrazne nižšiu dostupnosť živín a rýchlejšie vysychajú. Pri zakladaní je tak nevyhnutné dbať na kvalitný, na živiny bohatý pôdny substrát, ktorý je veľmi vhodné pri výseve prihnojiť trávnikovým hnojivom s vyrovnaným pomerom živín NPK. 


Pre samotný výsev trávnika potom volíme zmesi s vyšším podielom suchovzdorných trávnych druhov, ktoré zvládnu podmienky života v dlažbe. Jednať sa môže o kostravu červenú, ktorá ale neznesie príliš pravidelnú záťaž, prípadne trávnikové odrody kostravy trstovníkovitej; v najteplejších oblastiach potom môže fungovať aj troskut. V obmedzenej miere je možné aj využitie dvojklíčnolistových druhov, bylín, ktorých výskyt bude závisieť od intenzity zaťaženia plochy. Za predpokladu nižšej záťaže tu môže prosperovať napr. materina dúška, devätorník, prípadne niektoré druhy ďateliny.


Pre dlhodobú vitalitu týchto porastov je žiaduce využívanie pomocných pôdnych látok na lepšie a rýchlejšie prekorenenie či zadržiavanie vody. Pri založení novej plochy je vhodná aplikácia pôdneho kondicionéra na báze silikátových koloidov, organického hydrosorbentu a prínosom môžu byť aj mikrobiotické preparáty, ktorých využívanie je stále populárnejšie.